Nie ulega wątpliwości, że wina idealnie łączą się z potrawami. Dobre danie w połączeniu z odpowiednio dobranym winem nabiera szczególnego znaczenia i pasuje do wyjątkowych okazji. Zasad łączenia win z potrawami jest mnóstwo. Niektóre się wzajemnie wykluczają, ponieważ poszczególne mają wielu zwolenników, a niektórzy im też zaprzeczają. Poniżej zaprezentowane zostaną najważniejsze reguły:
- Białe mięsa lubią towarzystwo białego wina, a czerwone mięsa – czerwonych win wytrawnych. Jest wiele odstępstw od reguły, chociażby w postaci win czerwonych. Zasada ta jest wypracowana i stosowana przez wiele osób, choć najważniejsze jest to, by połączyć smaki tak umiejętnie, aby dobrze się ze sobą komponowały. Wprawdzie zasady są istotne, ale jeszcze ważniejszą rolę odgrywają tutaj poszczególne gusta i upodobania;
- Kolejna reguła głosi, że do lokalnych dań, dobrze jest podawać lokalne wina.
Mają one za zadanie uzupełniać walory smakowe potrawy;
- Niektórzy twierdzą, że wina i dania powinny ze sobą kontrastować. Oznacza to, że występuje dziś zaprzeczenie pierwszej zasady. Ta technika stosowana jest głównie po to, by nie zagłuszać smaku danej potrawy. Ciężkie, wytrawne i półwytrawne wina mają więc smakować do dań lekkich i przekąsek, natomiast lekkie, białe i orzeźwiające – do mięs i tłustych posiłków.
Oprócz panujących na świecie reguł i zasad, istnieją także te, które traktują o sposobach podawania win. Jest ich naprawdę wiele, a na potrzeby artykułu, zgromadziliśmy najważniejsze:
- Niezależnie od rodzaju wina, należy je podawać zawsze w przezroczystych kieliszkach;
- Wina lżejsze powinny być podawane w pierwszej kolejności od win mocniejszych. Kolejność powinna być również zachowana w następujących sekwencjach: wino młodsze – wino starsze, wino gorszej jakości – wino lepszej jakości, wino słodkie – wino wytrawne;
- Nadrzędną zasadą podawania win jest ich odpowiednia temperatura. W zależności od rodzaju wina, są różne zasady.
Wina czerwone i wytrawne zazwyczaj podawane są w temperaturze pokojowej, natomiast wina białe, mogą być lekko schłodzone.
W końcu przechodzimy do tytułowego problemu, jakim jest łączenie win z poszczególnymi potrawami. Oto najważniejsze zasady:
- Białe wina o charakterystycznej nucie kwaskowości podaje się zawsze przed posiłkiem. Natomiast reszta win białych słodkich oraz wina różowe, towarzyszą takim potrawom jak: wędliny, ryby, białe mięsa i delikatne sery. Wymienione rodzaje wina powinny mieć temperaturę od 8 do 12 stopni Celsjusza. Najlepszymi kieliszkami do win białych i różowych są te o prostych kształtach, nieco wyższe aniżeli do win czerwonych;
- Wina białe wytrawne idealnie komponują się z rybami, kurczakiem, cielęciną, indykiem, pasztetami i różnymi rodzajami grzybów;
- Wina czerwone lekkie podaje się do czerwonych mięs, ryb smażonych, pizzy i fasoli. Z kolei cięższe odpowiedniki pasują do ostrzejszych serów, czy dziczyzny.
.
Niecodzienne sposoby na wykorzystanie resztek czerwonego wina
Jak powstaje wino domowej roboty
Białe wino – czym się charakteryzuje?