Feng schui dosłownie oznacza wodę i wiatr. Pochodzi z starożytnych Chin i jest praktyka urządzania wnętrz, która zakłada życie zgodne z środowiskiem naturalnym. Kiedyś feng schui obejmowało cały rozkład mieszkań. Dotyczy nie tylko rozstawienia mebli w Twoim domu, lecz także nawet samego kształtu budynku. Dlatego nazywa się je również geomancja, jakiej zadaniem było również chronić domy i inne budynki przed wpływem sił złych duchów. Feng schui tłumaczy się jako niewidzialna siłę życiową. Warto wprowadzić ją do mieszkania! Jak urządzić je zgodnie z starożytnymi, chińskimi zaleceniami?

Kilka podstaw dla laików

W Feng schui wyróżniamy: zasadę pięciu żywiołów, zasadę ying i yang oraz siatkę Baguna. O co w nich chodzi? Zasada pięciu żywiołów, czyli wu xing dotyczy pięciu istotnych elementów. Zalicza się do nich: drzewo, ogień, metal, ziemię i wodę. Nie należy ich rozumieć w sposób zachodni. By odkryć ich sens należy spojrzeć na te kwestię z wschodniego punktu widzenia i zrozumieć teorie pięciu, chińskich żywiołów.

W Chinach uważa się, że to one budują otaczający nas świat. Wszystkie nasze działania powinny być zgodne z tymi wyjątkowymi żywiołami byśmy mogli żyć w harmonii. Zgonie z zasadą ying i yang żywioły te działają w przeciwnych wobec siebie kierunkach. Dlatego zakłada się, że istnieją dwa cykle. Pierwszy to cykl tworzenia, a drugi zwyciężania. Ich zadaniem jest regulacja otaczającej nas na co dzień przyrody. Należy podkreślić, iż Chińczycy wierzą że są one związane z ludzkim zdrowiem, psychicznym samopoczuciem i porami roku.

  • OGIEŃ, uchodzi za żywioł związany z latem. Określa go kolor czerwony związany z realizacją planów, młodością i szybka dojrzałością. Mówi się, że ogień występuje w ludzkim organizmie w okolicy serca. Jest on oznaką radości, duchowości i obecności.

  • METAL, w przeciwieństwie do ognia oznacza starzenie się. Odpowiadają mu jesień i biel. Więdniecie i kurczenie są jego odpowiednikami. Nasze płuca oraz jelito grube określa się żywiołem metalu. Oznacza on także intuicję i smutek.
  • DREWNO, jego pora roku to wiosna i kolor zieleni. Żywioł ten to dynamika, dzieciństwo, ruch, harmonia i przepływ energii.
  • WODA, odpowiada zimie. Wiąże się z początkiem i końcem ludzkiego zycia. Żywioł ten jest widziany w barwie czarnej związanej z zatrzymywaniem. Charakteryzuje lęk, upór i zaufanie.

  • ZIEMIA, pora roku to późne lato zbliżające się do jesieni. Wszystko co żółte będzie wiązane z tym żywiołem, który oznacza rozsądek i jasność myślenia.

O co chodzi z Yin i Yang?

Yin to zacienienie, a yang nasłonecznienie. Yin zaliczamy jako energię kobiecą, jaka jest przede wszystkim bierna, nie zbyt silna. Yang to energia męska silna i bardzo aktywna. Przyjmuje się że są to energie jakie obrazują ciągłość. Yin dąży do czegoś, natomiast Yang odwraca proces.

Podstawa planowania wystroju wnętrza to Siatka Baguna

Siatka ta ma kształt oktagonu. Dzieli się go na osiem równych fragmentów, jakie odpowiadają różnym dziedziną życia człowieka. Wymienia się, iż części te odpowiadają po kolei: naszej karierze zawodowej, wiedzy, zdrowiu i rodzinie, bogactwie, małżeństwu, dzieciom, sławie, pomocnym ludziom spotykanym na naszej życiowej drodze. Jeżeli potrzebujemy poprawy któregoś z tych wyżej wymienionych aspektów dobrze jest zaprojektować dom zgodnie z wytycznymi siatki Baguna.

Jak to zrobić? Wystarczy nałożyć plan naszego mieszkania na szkic siatki. Nie jest istotne czy plan ten ma kształt prostokąta czy kwadratu. Sugeruje się, że samo wejście do mieszkania powinno być usytuowane w strefach od 1 do 6, ewentualnie 8.

wykończenie mieszkania wrocław salon z dobrymi tapetami polecamy tapety marburg poznań gdzie kupić tapety www.michalowianka.com.pl